Вход

Блог

ИГЛИКА-ЖЪЛТА (PRIMULA OFFICINALIS, PRIMULA VERIS)

ИГЛИКА-ЖЪЛТА (PRIMULA OFFICINALIS, PRIMULA VERIS)

Представлява многогодишно, тревисто, красиво цъфтящо растение. Известно е още с имената: Игличина и Аглика. Наричат я още „цветето на Христос“. Класифицира се към семейството Игликови (Primulaceae).

УСТРОЙСТВО НА ИГЛИКА

 Игличината израства на височина до 25 см. Листната й маса се развива под формата на розетка. Листата са с изразено назъбен листен ръб, дълги от 5 до 15 см и 2-6 см широки, с яйцевидна форма и набръчкво от корените. Оцветени са в тъмните нюанси на зелено-сивото. Коренището й е сиво-кафяво и от всичките му страни излизат белезникави коренчета. Цветоносното стъбло е безлистно и високо до около 20 см. Завършва с едри цветове, събрани на групички от по 10-30 на брой, образуващи чадъроподобно съцветие. Всяко цветче е с диаметър от 9 до 15 мм. Те носят различни нюанси на оцветяване в жълто. Цъфтят през април и май месец, а семената им узряват през юли и август.

РАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА ИГЛИКА

Видът е разпространен в по-голямата част на умерения климатичен пояс на Европа и Азия. Губи се в северните ширини, за да се появи отново в северен Съдърланд и Орки и в Скандинавия. Среща се по ливади, гори, из храсталаци в планинските райони на цялата ни страна.

ИЗПОЛЗВАЕМА ЧАСТ НА ИГЛИКА

Използват се коренището с корените, цветовете и листата на растението. Корените могат да се прибират през пролетта или есента, като се изсушават за по-нататъшна употреба. Цветовете се събират при състояние на пълно разтваряне, без такива, които са увяхнали или неразтворени.

Албрехт Дюрер, туфа лечебни иглики, 1526 г., Национална художествена галерия, Вашингтон, САЩ

ХИМИЧЕН СЪСТАВ НА ИГЛИКА

Корените на жълтата иглика съдържат примулаверин и примеверин и техни фенолни агликони. Изсушените корени съдържат значителни количества тритерпенови сапонини, като примула киселина I / II. Тези вещества в надземната част на растението се установяват в чашелистчетата, като в тях доминиращи съединения са флавоноидите.

Други вещества открити в коренищата и корените на игликата са гликозиди, етерични масла, витамини (аскорбинова киселина и каротин), катехинови дъбилни вещества. Надземната част на растението съдържа дъбилни вещества, витамин C, провитамин A, флавоноиди.

ЛЕЧЕБНИ СВОЙСТВА И ПРИЛОЖЕНИЕ НА ИГЛИКА

СВОЙСТВА НА БИЛКАТА

  • отхрачващо;
  • диуретично и потогонно;
  • успокояващо нервната система;
  • болкоуспокояващо;
  • противовъзпалително;
  • спазмолитично;
  • седативно.

Жълтата иглика втечнява секретите в белия дроб и подпомага изхвърлянето им навън. В същото време увеличава стомашната секреция, което от своя страна подобрява процесите на храносмилане.

Съдържанието на сапонини в игликата, определя отхрачващото й действие, а салицилатите в нея имат болкоуспокояващи, противовъзпалителни и антипиретични ефекти.

Тритерпеноидните сапонини, установени в корена й са силно отхрачващо средство. Коренът притежава и леко диуретично, противоревматично и забавящо съсирването на кръвта действие.Листата имат сходни лечебни свойства с корените на растението, но са с по-слабо действие.

СЪСТОЯНИЯ И ЗАБОЛЯВАНИЯ, ПРИ КОИТО СЕ ПРИЛАГА

  • простудни заболявания; – кашлица; – бронхит; – грип;
  • коклюш;
  • неврози, нервни кризи, стрес, тревожност;
  • диария;
  • астма;
  • спазми, парализи;
  • ревматизъм;
  • алергии;
  • задържане на течности в организма.

Игличината се прилага и при: оток в областта на носа и гърлото, главоболие, безсъние, хистерия, тремор, магарешка кашлица, подагра; невралгия, нервност и други оплакванията от страна на нервната система, отпадналост, скорбут, затруднено уриниране, възпаление на пикочните пътища

Тя помага за ускоряване на диурезата, като по този начин участва в стабилизиране на сърдечната дейност. Това е причината да се включва в лечението на сърдечна недостатъчност.

Корените, изсушен и под формата на прах, се използват за лечение на хронична кашлица (особено такава, която е свързана с хроничен бронхит и катарална конгестия), грип и други фебрилни състояния.

В комбинация с корен от тинтява, бъз, върбинка и киселец, игликата се използва за поддържане на здрави синуси и лечение на синузит.

При бронхит, корен от иглика в комбинация с мащерка действа откашлящо и облекчава симптомите на заболяването, включително хрема. Хомеопатично лекарство се прави от цялото растение. То се използва за лечение на бъбречни заболявания.

НАЧИН НА УПОТРЕБА

  • запарка – 2 чаени лъжички иглика се добавят към 300 милилитра вряла вода и се оставят да киснат в продължение на половин час. Прецежда се и се пие 4-5 пъти по една кафена чаша през 2-3 часа;
  • запарка от корени – ситно счукани корени в количество от 1 супена лъжица се заливат с 300 милилитра вряла вода. Така престояват в продължение на 30 минути. След прецеждане получената течност се приема в количество по 1 кафена чашка, 3 пъти на ден;
  • запарка от цветове и листа – количество от 8 до 10 грама билкова маса се залива с 500 милилитра вряла вода, като така престоява 15 минути. След което се прецежда и се приема в количество по 1 кафена чашка, 3 пъти на ден.

ЖЪЛТАТА ИГЛИКА В КУЛИНАРИЯТА

Сок от билката се е използвал при пърженето на вратига (друга билка).

Младите листа могат да се консумират сурови или варени в различни основни ястия и супи. В миналото испанците са ги добавяли към салати. От тях може да се прави и чай.

Цветовете – сурови или варени, също могат да се влагат в ястия, консерви или като гарнитура. Прилагали са се като ароматизираща съставка на вино и оцет. Декоративната и ароматизиращата им стойност са по-ценени в кулинарията, отколкото хранителните им качества.

ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ НА ЖЪЛТАТА ИГЛИКА С ЛЕКАРСТВА

  • препоръчва се повишено внимание при съвместен прием на иглика с антиконвулсантни и противовъзпалителни средства;

да се приема внимателно и със сърдечни медикаменти;

  • наличието на спазмолитични ефекти, резултат от употребата й, налагат внимателното й използване и със спазмолитици.
Лечебна иглика, растяща на поляна

ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ НА ЖЪЛТАТА ИГЛИКА С БИЛКИ И ДОБАВКИ

  • приемът й да се извършва с повишено внимание при съвместна употреба с други билки и добавки, притежаващи антиконвулсивни, хемолитични, спазмолитични и противовъзпалителни свойства;
  • внимателно да се комбинира и с билки и добавки, оказващи влияние върху сърдечната дейност.

Текст: Елена Топалова, Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“

Снимки: Wikipedia

Подобни публикации

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

bg_BG