Вход

Blog

Лечебната сила на смрадликата (тетра)

Лечебната сила на смрадликата (тетра)

Смрадликата, е с научното наименование Cotinus coggygria, известна още като тетра, от семейство Смрадликови (Anacardiaceae). Тя е широко разпространена в Европа, Азия и Средиземноморието, където е ценена за своите лечебни свойства и декоративни качества.
Местоположение в България – в храсталаци и дъбови гори, по сухи и каменисти почви, често върху варовити терени, в равнините и предпланините до към 800 м. надморска височина. Намира се почти в цяла България.


Описание

Храст или ниско дърво до 4 м високо, с дълбока коренова система. Младите клонки зелени или червеникави, лъскави, голи; старите кафяви. Листата са прости, 3-10 см дълги и 2-7 см широки, яйцевидни или широко елиптични, голи или влакнести, отгоре зелени, отдолу сивозелени. Съцветията са разположени на върха на клонките. Цветовете еднополови или двуполови; чашелистчетата са 5 елиптични или ланцетни; венчелистчетата са 5, продълговати, бледожълти, два пъти по дълги от чашелистчетата; тичинките са 5, по-къси от венчелистчетата, прикрепени към диск; яйчникът горен, едногнезден . Цветните дръжки след прецъфтяване силно удължаващи се, покрити с дълги жълтозелени или червеникави разперени власинки – тези власинки придават декоративният ефект на растението след прецъфтяването му. Цъфти в периода май-юли. Плодът е сух, обратно яйцевиден, 3-5 мм дълъг и 1,5-2 мм широк, след узряване тъмнокафяв. Семената сърцевидни, с надлъжни бразди, сивокафяви.


Приложение

Билката действа затягащо, противовъзпалително и антисептично. Известна е като природен антибиотик срещу инфекции и възпаления.


Ползи от смрадликата:

Смрадликата е позната на хората от древни времена и е широко използвана в народната медицина. В България и други балкански страни, тя е особено популярна като лечебно растение. Още преди стотици години народната медицина разкрива, че листата на растението съдържат много ценни съставки: флавоноиди, етерични масла и полезни биохимични вещества. Комбинацията им е лековита, като това важи както за повърхностни рани, така и за упорити наранявания и гнойни рани. За тази цел растението има силни противовъзпалителни, затягащи и лековити действия, които се борят с бактериите и помагат на тъканите да се възстановят по-бързо. Смрадликата се бори и с болката и отока, като бързо намалява дискомфорта от нараняването.

В съвремието тя лекува още възпаление на венците, акне, подуване на кожата в следствие на различни заболявания, гнойни пъпки и още много кожни проблеми.

Смрадликата позволява да се лекуват с нея и вътрешни болести, като диария и дизентерия. Българските народни лечители са я използвали във времето и като ефективен лек срещу киселини в стомаха, язва, задух, храчки. Както и при дълбоки възпаления, предизвикващи кръвохрачене и дори при заболявания на бъбреците.

Текст: Елена Топалова, Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“

Φωτογραφίες framar.bg, bilki.bg

Related Posts

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

el